Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny MSWiA w Jeleniej Górze
Szpitalem zarządza:
Dyrektor Szpitala: Robert Obaz
Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych - Główny Księgowy: Teresa Czosnyka
P.O. Dyrektora d/s Lecznictwa: Paweł Majcher
Przełożona Pielęgniarek: Małgorzata Mazurek

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został założony w 1946 roku w Barcinku jako Sanatorium przeciwgruźlicze-wybudowane w I połowie XIX wieku.

Powstał w dole wsi, złożony z kilku budynków, ze względu na walory tutejszego klimatu leczącego właśnie schorzenia górnych dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Główny budynek z 1877 roku z tarasami i balkonami w ostatnim okresie popadł w ruinę.

W 1970 roku został zmieniony profil działalności zakładu na leczenie nerwic.

W 1989 roku Szpital przeniesiony został do obiektów w części uzdrowiskowej Jeleniej Górze – Cieplice Zdrój i ma tu swą siedzibę do dnia dzisiejszego. Umiejscowienie Szpitala w Uzdrowisku Cieplice i przedgórzu karkonoskim stwarza unikalne warunki sprzyjające zdrowiu. Cieplice to jeden z najstarszych w Polsce kurortów położony u stóp Karkonoszy w centrum Kotliny Jeleniogórskiej. Swoją popularność zawdzięcza wodom leczniczo – termalnym. Występują tutaj wody słabo zmineralizowane fluorkowo – krzemowe. Temperatura wody osiąga 90 ºC i sprawia, że są to najgorętsze źródła w Polsce – leczy się tu schorzenia narządu ruchu, reumatyczne, choroby dróg moczowych, nerek i układu nerwowego.
W czasie wolnym od zajęć terapeutycznych proponujemy pacjentom różne formy aktywnego wypoczynku.

Poza leczeniem nerwic niezwykle istotną częścią działalności Szpitala jest psychiatria ambulatoryjna dla dorosłych, a także dzieci i młodzieży oraz leczenie uzależnień. W chwili obecnej Szpital składa się z Sudeckiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Centrum Psychiatrii i Profilaktyki Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradni Leczenia Uzależnień. Zlokalizowany jest we wspomnianych Cieplicach, gdzie znajduje się główna siedziba, Jeleniej Górze – Zabobrzu oraz Kowarach.

Nasi specjaliści czekają
na Twoje zgłoszenie